Jak hrozné je bydlet v paneláku?

Při pořizování vlastního bydlení můžeme v současné době vybírat z opravdu široké nabídky. Kromě staršího bytu v činžovním domě nabízí trh možnost zakoupení bytu v panelovém domě nebo koupi bytu v nově postaveném bytovém domě. Podívejme se na porovnání výhod a nevýhod panelového bytu oproti bytu novému.

paneláky

Mezi paneláky jsou velké rozdíly
Zrekonstruované a zateplené byty v novějších panelových domech nabízejí velmi solidní kvalitu bydlení. Všechny sídliště již mají široké zázemí služeb i solidní dopravní dostupnost. Nevýhodou je potom nudná architektura a stále patrnější "omšelost", byť se najde řada výjimek a to zejména na menších sídlištích.
Stejně tak nelze paušalizovat kvalitu společných prostor v jednotlivých panelácích, z návštěv u přátel a známých určitě znáte obrovské rozdíly mezi naprosto zanedbaným až špinavým panelákem, oproti čistému, pečlivě udržovanému panelovému domu s nádherně vyzdobenou chodbou.

budovy

Nevýhodou panelových bytů je také malý výběr prostorového uspořádání bytové jednotky.
Stejně jako jsou rozdíly mezi různými druhy panelových bytů, existují rozdíly i u nově postavených bytových domů. Je tedy třeba dobře vybírat mezi různými projekty a zajímat se i o reference developerů a stavebních společností, které jednotlivé projekty realizují.

Obecně však lze říci, že novostavby nabízejí oproti starším panelovým domům řadu výhod. Tyto výhody jsou ale na druhou stranu vykoupeny vyšší cenou bytu. Lze však říci, že ceny panelových bytů poblíž metra či centra města jsou srovnatelné s bytem v novostavbě v okrajových částech měst.

Bezpečnější řešení společných prostor
Mezi další významné výhody nových bytových domů patří použité vnitřní technologie jako elektro instalace či topení s delší životností, bezpečnější řešení společných prostor či zábradlí na balkonech, ale například i dopravní obslužnost vyřešená již v době kolaudace.

Jak hrozné je bydlet v paneláku?
Ohodnoťte příspěvek

Mohlo by se vám líbit...