Sběratelství je vášeň i investice

Většina z nás si v dětství vytvářela sbírky. Ať už šlo o angličáky nebo hokejové kartičky, vždy bylo hlavním cílem získání krásného a vzácného kousku. Později jsme svoje sbírky odložili. Některým ale tato vášeň vydržela a stali se z nich opravdoví sběratelé. V následujícím článku Vám krátce představíme nejrozšířenější obory sbírání. Za zmínku stojí i netradiční sběratelské předměty.
sbírka mincí

Tradiční sběratelské obory

Jedním z nejznámějších sběratelských oborů  je filatelie, jejímž předmětem je sbírání poštovních známek. Laik si v dnešní době představí staříka, který s lupou zkoumá odlepené známky z cizokrajných dopisů nebo dítě střádající známky s Mickeyem Mousem. Skutečnost je ale jiná, a to i přesto, že je v současnosti papírová korespondence na ústupu. Nejúspěšnější čeští sběratelé jsou různého věku a nechybí mezi nimi ani ženy. Filatelie je lukrativní obor a v současnosti se do něj vyplatí investovat. Některé známky mají stále vyšší hodnotu. Sbírky lze vytvářet buď podle jednotlivých zemí nebo podle témat vyobrazených na známkách. U nás se nejvíce sbírají známky Československa a České republiky.
Příbuzným oborem filatelie je filokartie. V tomto případě jde o sbírání pohlednic a i zde může jít o zajímavou investici, zejména když je pohled prošlý poštovním provozem, což znamená, že je s orazítkovanou známkou. Pohledy lze také sbírat podle různých zemí nebo témat.
numismatice jde pro změnu o sbírání mincí. V tomto oboru je také mnoho cenného materiálu. Uvažte, že mince jsou již staletí používaným artiklem. K takto starým mincím se ale dostanou jen ti nejúspěšnější a nejbohatší sběratelé. Sbírku lze opět třídit podle zemí nebo tematicky. Další kategorií jsou pamětní mince.
Velmi oblíbené je také sbírání hudebních nosičů. Sběratelé jsou většinou fanoušci dané kapely nebo hudebního stylu. Svoji oblibu si také udržuje sbírání figurek z Kinder vajíček.
Další tradiční obory jsou dnes spíše na ústupu. Dříve bylo populární sbírání telefonních karet, ale ty už se dnes nevyrábí. Filumenie je sbírání zápalkových nálepek, jenže sirky s nálepkou už dnes stěží někde koupíte. Sbírání pivních suvenýrů je už také díky záplavě diskontních značek na ústupu. Naopak jsou obory, které se tradičními teprve stávají a jejich obliba roste. Jedním příkladem za všechny je sbírání mobilních telefonů.
sbírka známek

Netradiční předměty sbírek

Sbírat se dá cokoliv, ale každý si nemůže dovolit sbírat to, co by si přál. Vyvolení boháči sbírají luxusní auta, která jim zabírají několik pater garáží. Bohatí aristokraté sbírají jachty a někteří i tryskáče. Ve světě však existuje několik pozoruhodných sběratelů, jejichž obor je přinejmenším zvláštní. V Rusku jistý člověk sbírá rakve a urny a v Německu jeden sběratel historické spodní prádlo.

A co vy?

Zaujal Vás některý obor nebo už něco sbíráte? Nemusí se jednat jen o koníčka nebo zábavu, ale sbírka se může stát i výhodnou investicí.

Sběratelství je vášeň i investice
Ohodnoťte příspěvek

Mohlo by se vám líbit...